Choroba zwyrodnieniowa stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą degeneracyjną która dotyka około 27 milionów ludzi w Europie.
Może ona dotyczyć każdego stawu, ale najczęściej dotyka kolan, dolnej części pleców, bioder i stawów palców.

Chrząstka to miękka tkanka kostna znajdująca się na końcu każdej kości, stanowiąca gładką powierzchnię, dzięki której stawy poruszają się z łatwością.

W chorobie zwyrodnieniowej stawów chrząstka ulega zniszczeniu, co prowadzi do bólu i stanu zapalnego. W miarę pogłębiania się choroby zwyrodnieniowej, kość zaczyna ulegać degradacji i pojawiają się w niej narośla zwane ostrogami.

Kawałki chrząstki i kości zaczynają krążyć wokół stawu i wywoływać stan zapalny. W ostatnich stadiach choroby zwyrodnieniowej chrząstka ulega zużyciu, powodując tarcie i ból pomiędzy kośćmi.

Objawy obejmują ból stawów, obrzęk, ograniczenie funkcji stawów oraz osłabienie i drętwienie rąk i nóg.

Wcześniejsze urazy stawów, wiek, otyłość oraz pewne czynniki dziedziczne mogą predysponować do wystąpienia tego schorzenia. Leczenie obejmuje ćwiczenia fizyczne, zmianę stylu życia oraz leki przeciwbólowe.

Leki przeciwbólowe obejmują stosowanie opiodów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Istnieje wiele naturalnych alternatywnych metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, a my skupimy się na korze wierzby jako pomocy terapeutycznej w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

Czym jest kora wierzby?

Ekstrakt z kory wierzby otrzymuje się z kory wierzby.

Drzewa z rodziny wierzbowatych występują w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Niektóre z powszechnie występujących gatunków to wierzba biała, wierzba czarna, wierzba pękata, wierzba purpurowa i wierzba płacząca.

Hipokrates w 400 r. p.n.e. zasugerował żucie kory wierzby w celu zmniejszenia gorączki i stanów zapalnych. Kora wierzby zawiera związek salicynę. Jest to związek podobny do aspiryny lub kwasu acetylosalicylowego.

Salicyna, po spożyciu, zostaje rozłożona na kwas salicylowy, a to pomaga w kontrolowaniu bólu i stanu zapalnego.

Kora wierzby była stosowana w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, bólu pleców, bólu głowy i stanów zapalnych.

Salicyna w połączeniu z innymi związkami przeciwzapalnymi pomaga w zmniejszaniu bólu i stanu zapalnego.

Kora wierzby ma również właściwości antyoksydacyjne, obniżające gorączkę, antyseptyczne i wzmacniające odporność.

Ludzie używają kory wierzby jako alternatywy dla aspiryny, ponieważ kora wierzby nie powoduje nadżerek żołądka jak aspiryna.

Jak kora wierzby pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Kora wierzby służy jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

1. Zmniejsza stan zapalny

Czynnik martwicy nowotworów alfa i jądrowy czynnik kappa B są dwoma białkami, które odgrywają ważną rolę w zapaleniu.

Aktywują one inne enzymy i białka, które pogłębiają stan zapalny. Wyciąg z kory wierzby pośredniczy w działaniu przeciwzapalnym poprzez zmniejszanie aktywności tych białek.

Oprócz salicyny, inne związki, takie jak salicylany, polifenole i flawonoidy obecne w ekstrakcie z kory wierzby przyczyniają się do jego działania przeciwzapalnego.

Wyciąg z kory wierzby pośredniczy w działaniu przeciwzapalnym poprzez hamowanie aktywności enzymu COX.

Zapobiega to aktywacji komórek zapalnych, prostaglandyn i leukotrienów, które przyczyniają się do obrzęku, zaczerwienienia i bólu w stanach zapalnych.

Jego działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające jest lepsze niż środki przeciwzapalne, takie jak aspiryna i celekoksyb.

Aspiryna i diklofenak hamują zarówno COX-1, jak i COX-2, podczas gdy kora wierzby zwiększa poziom COX-1 i ta różnica w działaniu może tłumaczyć mniejszą liczbę działań niepożądanych.

Co to znaczy?

Wyciąg z kory wierzby działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie aktywności mediatorów zapalenia takich jak COX, TNF-alfa, jądrowy czynnik kappaB. Może to pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i degradacji kości w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

2. Zmniejsza ból

Ze względu na swoje działanie przeciwbólowe, wyciąg z kory wierzby wchodzi w skład suplementów diety stosowanych w celu łagodzenia bólu stawów.

Przeprowadzono 6-miesięczne badanie, w którym 436 pacjentów cierpiących na ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów i bólem dolnej części pleców było leczonych wodnym wyciągiem z kory wierzby i lekami przeciwbólowymi.

Zaobserwowano zmniejszenie bólu o 45,6%, a badacze doszli do wniosku, że wyciąg z kory wierzby może być stosowany w połączeniu z lekami przeciwbólowymi.

Badanie przeglądowe analizujące wpływ ekstraktu z kory wierzby na bóle mięśniowo-szkieletowe wykazało, że dzienne dawki 240mg mają umiarkowany wpływ na bóle w dolnej części pleców, a wyższe dawki mogą być wymagane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Badanie przeprowadzone na ludziach wykazało, że wyciąg z wierzby jest tak samo skuteczny w zmniejszaniu bólu jak niesteroidowy lek przeciwzapalny rofecoxib.

Co to znaczy?

Kora wierzby pośredniczy właściwości przeciwbólowe, które pomagają w różnych bólach mięśniowo-szkieletowych.

3. Poprawia funkcjonowanie stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Badania na zwierzętach sugerują, że ekstrakt z wierzby zmniejsza degradację tkanki kolagenowej, stan zapalny, obrzęk i degradację kości.

Biegert i wsp. przeprowadzili badanie, w którym 127 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych lub kolanowych było leczonych salicyną w dawce 240mg/dzień, diklofenakiem 100mg/dzień lub placebo.

Badacze doszli do wniosku, że kora wierzby nie była skuteczna w leczeniu zapalenia stawów, ale wyniki wykazały 17% redukcję bólu w porównaniu do 47% w grupie diklofenaku i 10% w grupie placebo.

Schmid i wsp. odnotowali 14% spadek bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którym podawano salicynę w dawce 240mg dziennie przez 2 tygodnie.

Kora wierzby jest skuteczna w leczeniu początkowych stadiów choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i kolanowego.

Badania donoszą, że 1572 mg ekstraktu z kory wierzby zawierającego 240mg salicyny dziennie było bardziej skuteczne niż placebo w leczeniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego i kolanowego.

Co to oznacza?

Badania wykazały, że wyciąg z kory wierzby skutecznie zmniejsza ból i poprawia funkcjonowanie stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jak przyjmować korę wierzby na chorobę zwyrodnieniową stawów?

Najprostszym sposobem zażywania kory wierzby jest uzyskanie wysuszonej kory i żucie jej. Sproszkowana forma kory jest również dostępna.

Proszek można zagotować w wodzie, zaparzyć i spożywać powstałą herbatę. Można również dodać proszek do herbat ziołowych i spożywać.

Wyciąg z kory wierzby jest również dostępny w postaci płynnego ekstraktu, nalewki lub kapsułek i może być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zalecana dawka jest następująca:

  • Proszek: ½ do 2 łyżeczek zagotowanych w 1 szklance wody przez 5 minut i przyjmowanych 3-5 razy dziennie,
  • Wyciąg płynny: 1-3 ml trzy razy dziennie,
  • Kapsułki: Zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • Miejscowo: Rozpuszczony w oleju roślinnym i stosowany miejscowo na stawy objęte stanem zapalnym

Badania zalecają dawkę 240mg kory dziennie. Przed zażyciem suplementów z kory wierzby należy skonsultować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Kora wierzby nie powoduje żadnych skutków ubocznych, ale przyjmowana w dużych dawkach może powodować wysypkę skórną lub objawy żołądkowe.

Dzieci poniżej 18 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować kory wierzby.

Jeśli jesteś uczulony na aspirynę, nie powinieneś przyjmować kory wierzby. Naukowcy sugerują, że osoby z astmą, cukrzycą, podagrą, zapaleniem błony śluzowej żołądka, hemofilią, wrzodami żołądka, chorobami nerek lub wątroby nie powinny przyjmować kory wierzby.

Kora wierzby może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Leki rozrzedzające krew,
  • Beta-blokery,
  • Diuretyki,
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • Metotreksat i fenytoina

Wnioski

Kora wierzby może służyć jako uzupełnienie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Salicyna zawarta w korze wierzby może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz poprawić funkcjonowanie stawów.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych środków przeciwbólowych, nie powoduje ona erozji wyściółki żołądka.

Przed zażyciem suplementów z kory wierzby należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3011108/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12244878/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18815018/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11142926/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15517622/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21983485/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11752510/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19140170/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23731658/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4176106/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20648923/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16366042/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16366042/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25997859/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25997859/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11599656/