Suplementy trzeba stosować rozsądnie i w sposób zrównoważony

Polski rynek jest młody i chłonny, ciekawy nowinek w każdej dziedzinie – także farmaceutycznej. Przybywa na nim leków i paraleków, coraz więcej osób zażywa różnorodne specyfiki, kupując je bez recepty. Nie do końca wiadomo jaka jest ich skuteczność. Pojawia się także pytanie, czy przeciętny Kowalski potrafi rozróżnić i wybrać właściwe specyfiki dla siebie i własnej rodziny. W tym tekście spróbujemy odpowiedzieć na postawione pytania.

Leki to…

Czym jest lek? Jest to taki specyfik, który potrafi wyleczyć pacjenta ze schorzenia, przywracając dobre zdrowie oraz powodując, że pacjent poczuje znaczącą poprawę. Ma działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne. Taki specyfik powoduje, że choroby odchodzą w niepamięć lub są na tyle opanowane, że pacjent potrafi spokojnie funkcjonować. Część leków na polskim rynku sprzedaje się bez recepty i noszą one miano OTC, czyli Over The Counter. Leki Rx są sprzedawane przez farmaceutów wyłącznie na receptę. Polski rynek tym różni się od rynku niemieckiego, że oferta parafarmaceutyków jest bardzo szeroka, a leków sprzedawanych bez recepty jest bardzo wiele.

Garść informacji o suplementach diety

Czym innym są natomiast suplementy, czyli specyfiki uzupełniające pewne niedobory, wspomagające dietę czy odchudzające. Są źródłem witamin, wspomagają organizm, ale nie są lekami w znaczeniu tego słowa. Można je kupić w aptekach, na stacjach benzynowych czy w sklepach spożywczych bez recepty, jedynie uiszczając stosowną opłatę. Sprzedawane są w formie płynu, tabletek czy proszku. Leki i paraleki mają kod 590, lecz różnią się innymi liczbami. To jest pewien wyróżnik, ale o tym wiedzą eksperci, a przeciętny pacjent takiej wiedzy bynajmniej nie posiada. 9990 jest numerem wyłącznie dla Ministerstwa Zdrowia i pojawiającym się na opakowaniach leków. Leki muszą być dokładnie sprawdzone, zbadane, opisane zanim trafią do aptek.

Paraleków i suplementów diety takie zasady nie dotyczą. Słowo suplement pozwala ominąć takie reżimy i spokojnie wprowadzić lek na polski rynek. Jest to bardzo ważna zasada, która pozwala zasypywać polski rynek eksperymentalnymi specyfikami o nie do końca znanym działaniu. Przepisy Prawa Farmaceutycznego prowadzą do sytuacji, gdy potencjalne leki nie są wprowadzane do obrotu handlowego pod nazwą suplementów, zabezpieczają zatem szeroko interesy pacjentów.

Art. 124 Prawa Farmaceutycznego określa odpowiedzialność za wprowadzenie do obrotu leków pod płaszczykiem suplementów diety. Kary są wysokie, a najdotkliwsze jest dwuletnie więzienie. Nie każda osoba ma zamiar suplementować dietę, jednak wiele osób kupuje suplementy. Polacy są podatni na nowinki i lubią sprawdzać nowe specyfiki.

Nie zawsze z dobrym efektem. Leki i suplementy diety należy stosować rozsądnie, w sposób racjonalny, a nie połykać niczym cukierki. Takie podejście gwarantuje zachowanie zdrowia oraz sprawia, że pacjent nie zapada na przykład na choroby żołądka czy wątroby. Nie każda nowinka zasługuje na przetestowanie, a zdrowy tryb życia jest najlepszym lekarstwem dla każdego pacjenta. Rozsądek i zdrowa dieta uchronią wiele osób przed zdrowotnymi zawirowaniami.

Nasze suplementy: